Zabieg z kwasami owocowymi

kwasy owocowe

Kwasy owocowe wykorzystywane są w kosmetyce od kilkunastu lat. Również Kozmetika Afrodita posiada od kilku lat w swojej ofercie paletę profesjonalnych preparatów kosmetycznych wykorzystujących moc kwasów owocowych, które z powodzeniem stosujemy w naszych firmowych salonach kosmetycznych.

Działanie kwasów owocowych na skórę

 • Preparaty kosmetyczne na bazie kwasów owocowych działają we wszystkich warstwach naskórka:
 • jak peeling organiczny – przyspieszają złuszczanie i usuwanie obumarłych komórek naskórka
 • obficie i równomiernie nawilżają skórę
 • doprowadzają do naturalnej równowagi w skórze
 • wzmacniają strukturę kolagenu skóry oraz przyspieszają syntezę kolagenu
 • zmniejszają zmarszczki powierzchniowe i poprawiają elastyczność skóry
 • oczyszczają i zwężają rozszerzone pory
 • rozjaśniają plamy pigmentacyjne
 • pomagają w usuwaniu problemów zanieczyszczonej skóry trądzikowej
 • pomagają w usuwaniu problemów wszystkich rodzajów keratoz: po oparzeniach, urazach, blizn potrądzikowych.

Skuteczność preparatów z kwasami owocowymi zależy od rodzaju kwasów, ich stężenia i wartości pH preparatu.

Linia produktów z kwasami owocowymi

Paleta profesjonalnych preparatów AHA (alfahydroksykwasy) jest tak skomponowana, że wszystkie produkty są ze sobą kompatybilne i w odpowiedniej kombinacji odpowiednie dla potrzeb wszystkich rodzajów i potrzeb skóry.

AHA PROFESIONAL PIANKA OCZYSZCZAJĄCA – 200 ml Delikatnie, lecz głęboko oczyszcza wszystkie rodzaje skóry. Odtłuszcza skórę i otwiera gruczoły łojowe. Działa także jako peeling organiczny. Nie podrażnia oczu. Po zakończeniu oczyszczania piankę należy dokładnie spłukać wodą. Zawiera delikatne kwasy owocowe, poliglukozydy pochodzenia roślinnego przeznaczone do oczyszczani.

AHA PROFESIONAL LIQUID CRYSTAL FLUID – emulsja do cery tłustej 6,7 % – 50 ml Przeznaczony do specjalnych zabiegów dla tłustej, zanieczyszczonej skóry i skóry z rozszerzonymi porami. Stymuluje odnawianie i oczyszczanie skóry, działa jak peeling organiczny, głęboko nawilża skórę. Fluid można stosować miejscowo np. do rozjaśniania przebarwień lub piegów, w zabiegach zmniejszania blizn pozostałych po trądziku. Zawiera kwasy owocowe – głównie kwas glikolowy, aloe vera żel konc., witamina B5 i E, wybrane olejki roślinne we fluidzie z ciekłymi kryształami.

AHA PROFESIONAL REPAIR & MOISTURE CREAM – krem do cery suchej 6,7 % -50 ml Przeznaczony jest do specjalnej pielęgnacji wszystkich typów skóry suchej. Stymuluje regenerację, głęboko nawilża. Działa jak peeling organiczny, co oznacza, że złuszcza obumarłe komórki naskórka, dzięki czemu skóra z łatwością oddycha. Kremu nie należy stosować w przypadku suchej i wrażliwej skóry oraz skóry z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Zawiera kwasy owocowe – głównie kwas glikolowy, witamina A i E, pantenol, aloe vera żel konc. i wybrane olejki roślinne

AHA PROFESIONAL PEEL & REJUVENING SERUM – serum 35% , pH 3 – 30 ml Przeznaczony jest do odnowy skóry ze skłonnościami do przedwczesnego starzenia się, wszystkich rodzajów keratoz, zaleca się go przy pielęgnacji skóry z trądzikiem oraz przy zabiegach usuwania przebarwień. Działa jak intensywny peeling organiczny. Aktywuje w skórze proces regeneracji kolagenu, głęboko i intensywnie oczyszcza. W trakcie stosowania zabiegów z Peel & rejuvening serum nie należy stosować preparatów: Liquid crystal fluid ani Repair & moisture cream. Zawiera 35 % stabilizowanych kwasów owocowych ( kwas glikolowy, kwas mlekowy, jabłkowy, cytrynowy…) ze stałym pH 3,0 w żelowej podstawie.

AHA PROFESIONAL NEUTRALIZATOR – 500 ml Przeznaczony jest do neutralizacji tzn. przerwania działania Peel & rejuvening serum. Serum należy spłukać letnią wodą, a skórę neutralizować Neutralizatorem AHA Profesional. Po 2-3 minutach spłukać wodą. Lekki roztwór alkaliczny neutralizujący kwasy owocowe.

W preparatach AHA PROFESIONAL występuje głównie kwas glikolowy, a także kwas mlekowy, jabłkowy, cytrynowy; wartość pH wynosi od 3 do 3,6. Koncentracja kwasów owocowych w zależności od preparatu wynosi od 6,7% do 35 %.

Przygotowanie skóry do zabiegu z kwasami owocowymi

Na początku, przed przygotowaniem planu zabiegów, informujemy klientkę o zabiegach i ich koniecznej liczbie – jest ona uzależniona od rodzaju i grubości skóry. Niezbędnych jest kilka zabiegów, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Dla każdego klienta zakładamy kartę, w której będziemy notować zabiegi, uwagi i reakcje skóry. Przed przygotowaniem planu zabiegów w salonie należy:

 • wykonać fachową analizę skóry, tzn. określić typ i jej grubość
 • przetestować, jakie będą reakcje skóry na preparat z kwasami owocowymi. Robimy test na dokładnie oczyszczonej skórze kremem AHA, który dobieramy do rodzaju skóry. W przypadku, kiedy skóra zbyt mocno się czerwieni, nie wykonujemy zabiegu eksfoliacji. W celu uspokojenia skóry wykonujemy chłodne okłady lub wykorzystujemy aromaterapię (używamy Base S lub Base M z kilkoma kroplami olejku eterycznego Lawenda)
 • jeśli test jest pozytywny, ustalamy z klientem domowy 14-dniowy program stopniowego przygotowywania skóry do zabiegów z preparatami AHA. Klient powinien dostosować się do następujących zaleceń: Co wieczór oczyścić dokładnie twarz, szyję i dekolt Pianką oczyszczającą AHA. Następnie nałożyć w zależności od rodzaju skóry AHA Liquid Crystal Fluid lub AHA Repair&Moisture; Cream. Poranną pielęgnację zaczynamy od użycia Mleczka oczyszczającego i Toniku nawilżającego Karotin A. W przypadku suchej skóry wskazane jest użycie kilku kropel serum Cera Derm Fluid i Kremu Regenerującego z linii Karotin A, w przypadku tłustej i mieszanej – Kremu Nawilżającego Karotin A, a na niego kilka kropel serum Cera Derm Fluid. W przypadku wrażliwej skóry proponujemy klientowi preparaty z linii Rumiankowej. W trakcie przygotowań do zabiegów z kwasami doradzamy klientowi wykonanie w salonie dwóch odpowiednich aromaterapii twarzy, szyi i dekoltu, które pobudzą metabolizm i stymulują oczyszczenie skóry.

PIELĘGNACJA PREPARATAMI AHA PROFESIONAL W SALONIE KOSMETYCZNYM

W dalszej części opiszemy przykład zabiegu dla skóry suchej, skłonnej do tworzenia zmarszczek oraz innych rodzajów skóry.

Pielęgnacja skóry suchej, skłonnej do tworzenia się zmarszczek
pierwszy krok – dokładnie oczyszczamy twarz, szyję i dekolt Pianką oczyszczająca AHA, która zmywa ze skóry tłuszcz, głęboko oczyszcza, dzięki czemu umożliwia kwasom owocowym dotarcie bez przeszkód do głębszych warstw naskórka. Odtłuszczenie skóry przed aplikacją preparatów z kwasami jest bardzo istotne, gdyż kwasy AHA należą do kwasów rozpuszczalnych w wodzie i nie maja zdolności do przenikania przez warstwę sebum czyli warstwę łoju. Piankę dokładnie spłukujemy wodą.

Następny krok to zabezpieczenie oczu tamponami lekko nawilżonymi Tonikiem rumiankowym bezalkoholowym, aby uniknąć ewentualnych podrażnień delikatnych okolic oczu. Peel & Rejuvening Serum AHA nakładamy na skórę twarzy, szyi i dekoltu w następującej kolejności: czoło – nos – pod nosem i okolice ust – broda – policzki – okolice oczu – szyja i dekolt. Serum ma 35 % stężenie kwasów owocowych i niską wartość pH, gdyż czynnikiem decydującym o działaniu preparatów AHA jest odpowiednia wartość pH roztworu kwasu. Do zabiegu twarzy i szyi wystarczy 5-6 kropel serum. Na powierzchni skóry serum działa jak peeling organiczny, zaś w głębszych warstwach naskórka wzmaga proces nawilżenia i regeneracji. W zależności od grubości skóry zostawiamy serum do działania na 1 do 2 minut. Przy każdym następnym zabiegu czas działania serum przedłużamy o minutę, tak, że po kilku zabiegach dochodzimy do 10-15 minut trwania zabiegu. Po tym czasie dochodzimy do głębszych warstw naskórka na tyle, by pobudzić naturalny proces produkcji kolagenu, rozwój i wzrost nowych komórek. Gdy skóra zareaguje zaczerwienieniem zanim osiągniemy zalecany najdłuższy czas działania serum, to oznacza, że zbliżamy się do głębszych warstw naskórka i proponujemy, aby nie wydłużać w takim przypadku czasu działania, przeciwnie, przy każdym następnym zabiegu czas skracamy o 1 minutę, aż nie osiągniemy początkowego czasu 1- 2 minuty.

Po upływie czasu działania serum dokładnie spłukujemy dużą ilością ciepłej wody, a skórę neutralizujemy Neutralizatorem AHA, który jest delikatnym alkalicznym roztworem. Proces neutralizacji powinien trwać od 2 do 3 minut, po czym Neutralizator zmywamy wodą.

Następnie w celu jak najlepszego nawilżenia skóry proponujemy nałożyć na skórę Maskę Polymoist z kolagenem. Możemy również użyć Maski miodowej do cery suchej i zostawić do działania na 15-20 minut. Pielęgnację kończymy nałożeniem odpowiedniego Kremu nawilżającego: w przypadku cery dojrzałej zastosować krem Karotin A wraz z kilkoma kroplami Cera Derm Fluidu, dla cery wrażliwej krem nawilżający z linii Rumiankowej.

Przez cały czas trwania zabiegów z preparatami AHA w salonie kosmetycznym doradzamy klientom, aby pielęgnowali skórę w ten sam sposób, jak w przygotowaniach do zabiegu oraz stosowali preparaty zawierające filtry UV.

Zmiany na skórze są najbardziej zauważalne w pierwszych tygodniach zabiegów preparatami AHA. To zrozumiałe: wszystkie preparaty z kwasami owocowymi działają jak peeling organiczny, obficie nawilżają skórę, dzięki czemu zmarszczki stają się mniej widoczne – drobne znikają, a głębokie stają się płytsze, skora jest bardziej napięta, gładka, zmienia się jej koloryt – staje się jaśniejsza. Przy następnych zabiegach zmiany nie są widoczne gołym okiem, gdyż intensywny proces działania kwasów owocowych odbywa się w głębszych warstwach skóry, gdzie stymuluje produkcję kolagenu, co przejawia się zwiększoną elastycznością skóry i możliwością zachowania w niej wilgoci.

ILE ZABIEGÓW JEST POTRZEBNYCH, ABY OSIĄGNĄĆ WYMARZONY CEL

Tak, jak mogliście dowiedzieć się z poprzedniej części „Pielęgnacja skóry suchej, skłonnej do tworzenia się zmarszczek”, pielęgnacja preparatami AHA to cykl kilku zabiegów, niesłychanie skutecznych. Radzimy, by w salonie kosmetycznym zabiegi z kwasami owocowymi odbywały się raz, najwyżej 2 razy w tygodniu, co jest zależne od grubości skóry.

KIEDY JEST NAJLEPSZY CZAS NA ZABIEGI Z PREPARATAMI AHA

Najlepszy czas do przeprowadzania zabiegów z preparatami zawierającymi kwasy owocowe to okres od jesieni do wczesnej wiosny. Dlaczego? W czasie używania preparatów z kwasami owocowymi skóra jest cienka i wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Należy poinformować klientów, aby nie wystawiali skóry na działanie słońca i stosowali ochronę UV.

PO ZAKOŃCZENIU PIELĘGNACJI PREPARATAMI AHA SKÓRA JEST równomiernie i głęboko nawilżona przez odnowienie produkcji kolagenu wyjątkowo elastyczna i nie traci potrzebnej wilgoci gładka i odmłodzona, zmarszczki są mniej widoczne
w naturalnej równowadze hydrolipidowej jaśniejsza, rozświetlona i świeższa, ze względu na usunięcie przebarwień


Popularne

Zabieg z kwasami owocowymi - Kozmetika Afrodita