Uczucie ściągania, uporczywy świąd oraz pieczenie to częste odczucia osób, które posiadają nadmiernie przesuszony naskórek. Dyskomfort nasila się najczęściej po ciepłym prysznicu bądź długiej kąpieli. Na nadmierne przesuszenie naskórka szczególnie narażone są osoby, które często zażywają kąpieli w basenach, gdyż chlor powoduje przesuszenia i świąd skóry.
Odpowiednia pielęgnacja pozwala zażegnać problem zbyt suchej skóry
Regularna pielęgnacja przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów kosmetycznych pozwoli w krótkim czasie zregenerować i dogłębnie nawilżyć naskórek. Warto również pamiętać aby po każdej kąpieli nanosić na skórę ciała lekki balsam nawilżający lub ulubiony olejek. Szczególne znaczenie ma częste złuszczanie martwego naskórka przy użyciu naturalnych peelingów. Skóra narażona jest na przesuszenie szczególnie zimą, gdy temperatura na zewnętrz jest niska a w pomieszczeniach panuje bardzo suche powietrze, spowodowane sezonem grzewczym.
Stojąc przed wyborem kosmetyków do mycia i pielęgnacji ciała warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, między innymi:
- naturalny i bezpieczny skład kosmetyków,
- rodzaj produktu dopasowany do aktualnego stanu i potrzeb skóry,
- odpowiednia ilość preparatu i dokładne wmasowywanie specyfików nawilżających i regenerujących.
Im krótszy skład kosmetyków, tym wyższa jest jego jakość. Coraz częściej na rynku pojawiają się produkty wegańskie, które dzięki bezpiecznemu składowi mogą używać również osoby ze skłonnościami do reakcji alergicznych. Na szczególną uwagę zasługują również emolienty, które można dodać na przykład do wody w czasie kąpieli bądź wcierać w skórę tuż po codziennym prysznicu. Ich specjalna formuła sprawia, że dogłębnie nawilżają skórę nie zostawiając przy tym na powierzchni skóry tłustej warstwy, która często jest uporczywa i długo się wchłania.
Swędzenie skóry po prysznicu bardzo często odczuwalne jest po kąpieli w zbyt gorącej wodzie. Niestety wysoka temperatura nie wpływa pozytywnie na stan skóry, dlatego warto zachować ostrożność i wybierać ciepłą, lecz nie za gorącą wodę podczas codziennej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie ciała przynosi długofalowe korzyści. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się szczotkowanie ciała przy użyciu odpowiednich produktów. Regularnie wykonywane niesie za sobą wiele korzyści, między innymi:
- pomaga złuszczyć martwy naskórek,
- wspomaga proces wchłaniania się kremów, olejków i balsamów,
- ujędrnia,
- pomaga usunąć nadmiar wody i wyeliminować cellulit.
Aby uzyskać zamierzony efekt należy pamiętać aby szczotka wykonana była z naturalnego włosia, a ruchy wykonywać w kierunku serca, zgodnie z przepływem limfy. Szczotkowanie ciała warto przeprowadzać co wieczór tuż przed prysznicem, a po kąpieli nanieść na skórę warstwę preparatu nawilżającego. Doskonale w tym celu sprawdzają się masła o naturalnym składzie, na przykład z wyciągiem z migdałów lub kawy.
Kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty?
Gdy uczucie świądu nie przemija mimo stosowania różnych produktów kosmetycznych, a skóra w niektórych miejscach nieestetycznie się łuszczy warto pomyśleć o wizycie u specjalisty, który przeprowadzi z pacjentem obszerny wywiad i zaproponuje poszczególne testy alergiczne. Taki zabieg pozwoli w kilkach chwil wykluczyć bądź potwierdzić skłonność do reakcji alergicznych oraz szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Dermatolog może zaproponować również przepisanie specjalnej maści, która zostanie sporządzona w aptece z wyselekcjonowanych składników, dedykowanych potrzebom danego pacjenta.