Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

Image

Ciąża to ekscytujący czas, ale może być również nerwowy, jeśli wciąż jesteś stosunkowo nowa w byciu dorosłym z wieloma obowiązkami. Jest tak wiele rzeczy, o których trzeba myśleć w pierwszych miesiącach ciąży: Czy muszę znaleźć opiekę dzienną dla mojego dziecka? Jakie witaminy prenatalne powinnam brać? Kiedy przestaną mnie boleć piersi? Jak dać znać mojej mamie, że nie może już dłużej wywoływać u mnie wzruszenia. To tylko kilka z wielu pytań, które mogą pojawić się w Twojej głowie podczas oczekiwania. Ale nie przejmuj się, bo mamy wszystkie odpowiedzi, których możesz szukać! Od tego, jakie produkty do pielęgnacji skóry są bezpieczne w czasie ciąży, czy jakich pokarmów i czynności powinnaś unikać w miarę możliwości – w tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Prenatalne porady dotyczące pielęgnacji ciała

Jeśli cierpisz na dolegliwości takie jak trądzik lub masz wrażliwą skórę, możesz zmodyfikować swoją rutynę pielęgnacyjną zaraz po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego. Nadal będziesz chciała używać delikatnych środków oczyszczających i łagodnych toników, ale pamiętaj, aby unikać produktów zawierających składniki takie jak retinol, środki wysuszające jak alkohol lub cokolwiek z witaminą A.

Jeśli masz skórę suchą lub trądzikową, pamiętaj o stosowaniu produktów bez zapachu, alkoholu i innych substancji drażniących. Nie ma nic gorszego, niż poddanie się zabiegowi depilacji twarzy lub nóg i konieczność wytłumaczenia kosmetyczce, że masz przypadłość, która sprawia, że dany rodzaj produktu do pielęgnacji skóry jest niezwykle bolesny.

Ponieważ Twoja skóra jest bardziej wrażliwa w czasie ciąży, prawdopodobnie będziesz chciała unikać peelingów. Jeśli chcesz złuszczać skórę, rozważ użycie łagodnego środka czyszczącego.

Pielęgnacja skóry podczas ciąży

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas pielęgnacji skóry w ciąży jest bycie delikatną. Używaj delikatnych środków oczyszczających, łagodnych toników i kremów nawilżających z mniejszą ilością składników. Unikaj peelingów, produktów złuszczających i retinolu. Pamiętaj, że ciąża to nie zabieg upiększający, więc nie przesadzaj z oczyszczaniem i nadmiernym złuszczaniem skóry. Pamiętaj, że zmiany hormonów i rosnący brzuszek sprawią, że Twoja skóra będzie wyglądać i czuć się inaczej przez następne dziewięć miesięcy.

Oto kilka wskazówek, jak dbać o skórę w czasie ciąży: – Unikaj silnie złuszczających produktów, takich jak peelingi i luffa lub ściereczki do mycia o szorstkiej powierzchni. Zauważysz, że wraz z postępem ciąży pojawia się mniej nierówności i wykwitów, ale nie musisz usuwać lub wysuszać skóry, aby się ich pozbyć. Złuszczanie w tym momencie nie polega na usuwaniu martwych komórek skóry; chodzi o wysuszenie i podrażnienie skóry. – Trzymaj się z dala od produktów z retinolem. Mogą one być bardzo wysuszające i drażniące, zwłaszcza gdy jesteś w ciąży. Retinol może również powodować rozszerzanie się porów i zwiększać ryzyko powstawania zaskórników i wyprysków. – Używaj delikatnych środków oczyszczających z niewielką ilością składników. Unikaj produktów zawierających substancje zapachowe, alkohol i retinol. – Nawilżaj skórę codziennie. Zawsze używaj produktów o minimalnej zawartości składników.

Pielęgnacja włosów w ciąży

Kobiety w ciąży często doświadczają gwałtownego wzrostu włosów, zwłaszcza w okolicach twarzy i brzucha. Jeśli doświadczasz dużego wzrostu nowych włosów, możesz je ściąć! W przeciwnym razie, możesz traktować je tak jak zwykle: utrzymywać je w czystości, nawilżać i starać się unikać farbowania lub prostowania, ponieważ substancje chemiczne, takie jak wybielacze i wysoka temperatura mogą być szkodliwe dla dziecka.

Zawsze używaj szamponów i odżywek, które nie zawierają silnych substancji zapachowych ani barwników. Jeśli doświadczasz zwiększonego wzrostu włosów, możesz je przyciąć lub użyć golarki.

Jeśli martwisz się o suchą skórę głowy, zawsze używaj produktów nawilżających i unikaj codziennego mycia włosów. Staraj się nie prostować ani nie kręcić włosów regularnie podczas ciąży. Jeśli możesz, unikaj całkowicie procesów chemicznych i stylizacji.

Pielęgnacja paznokci w czasie ciąży

W większości przypadków pielęgnacja paznokci w czasie ciąży jest dość prosta. Czyste, dobrze przycięte paznokcie są idealne przez całe dziewięć miesięcy, więc utrzymuj je czyste, suche i wolne od wszelkich zanieczyszczeń i bakterii. Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie faktycznie zmieniają kolor, prawdopodobnie doświadczasz większej pigmentacji paznokci. Jest to całkowicie normalne i zniknie po porodzie.

Paznokcie są często zaniedbywane w czasie ciąży, dlatego ważne jest, aby pamiętać o ich regularnym nawilżaniu. Jeśli używasz sztucznych paznokci, unikaj produktów, które zawierają formaldehyd.

Które kosmetyki są bezpieczne w czasie ciąży?

Na rynku są tysiące kosmetyków, więc nie sposób wiedzieć, które z nich są bezpieczne dla Ciebie i Twojego rosnącego dziecka. Dlatego zawsze najlepiej trzymać się produktów, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z codziennego makijażu lub poświęcić swoje produkty do pielęgnacji skóry; oznacza to jedynie, że powinnaś unikać wcierania balsamów i makijażu ze szkodliwymi składnikami, takimi jak alkohol lub retinol.

Oto kilka kosmetyków, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży: – Mascara: Zaleca się, aby unikać stosowania przedłużania rzęs i sztucznych rzęs w czasie ciąży. – Szminki: Wybieraj te z filtrem SPF (o ile nie jesteś na niego uczulona). – Róż do policzków: Zawsze wybieraj taki bez zapachu, ponieważ zapach może powodować podrażnienia skóry. – Podkład: Zawsze upewnij się, że Twój makijaż jest wolny od substancji zapachowych i barwników.

Jakich produktów należy unikać?

Jest kilka produktów, których zdecydowanie powinnaś unikać w czasie ciąży. Są one szkodliwe nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka. Upewnij się, że unikasz tych produktów lub produktów, które zawierają następujące składniki: alkohol, retinol, silne substancje zapachowe i syntetyczne barwniki. Jeśli nie jesteś pewna, czy dany produkt jest bezpieczny w czasie ciąży, zawsze czytaj etykietę. Jeśli nie możesz wymówić składników, prawdopodobnie najlepiej jest ich unikać.

Silne substancje zapachowe mogą powodować podrażnienia i alergie. Syntetyczne barwniki często zawierają substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla Twojego rosnącego dziecka. Alkohol może być wysuszający, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy jesteś w ciąży. A retinol został powiązany z wadami wrodzonymi u myszy i szczurów, więc nie zalecamy stosowania go w ciąży.

Czynności, których należy unikać w czasie ciąży

Tak, nadal możesz zrobić sobie paznokcie lub mieć miły długi masaż, ale możesz chcieć uniknąć pewnych usług. Niektóre usługi związane z paznokciami mają w sobie substancje chemiczne, które nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Unikaj wszelkich usług związanych z paznokciami, które używają akrylu, światła UV lub innych klejów, ponieważ mogą one powodować infekcje. Unikaj długich masaży, które wywierają nacisk na brzuch. Zawsze konsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, jakich konkretnie rzeczy powinnaś unikać, ale ogólnie rzecz biorąc, powinnaś unikać czynności, które mogłyby spowodować upadek lub niepotrzebne obciążenie ciała.

Zawsze pytaj swojego lekarza o bezpieczeństwo aktywności w czasie ciąży. Ważne jest, aby pamiętać, że każda ciąża i każda osoba jest inna, więc mogą być czynności, które możesz wykonywać jednego dnia, ale nie następnego. Twoje ciało ciągle się zmienia, więc zawsze powinnaś obserwować jak się czujesz i co się dzieje w Twoim ciele. Jeśli zaczniesz czuć się niekomfortowo lub zauważysz coś innego, przestań robić cokolwiek to jest i porozmawiaj z lekarzem.

Podobnie jak w przypadku wszystkich części ciała, w czasie ciąży należy unikać ekspozycji na słońce. Jest to szczególnie ważne w pierwszym trymestrze, kiedy ryzyko poronienia jest wyższe, a także w trzecim trymestrze, kiedy skóra jest mniej elastyczna i jest bardziej wrażliwa, pozostawiając cię bardziej podatną na zmarszczki i pigmentację.

Krem z filtrem powinien być nakładany często i obficie, nawet gdy na zewnątrz nie ma słońca. Produkty do pielęgnacji skóry z filtrem SPF to świetny sposób na ochronę skóry przed słońcem, w tym kremy nawilżające, balsamy do ust, a nawet makijaż!

Poza unikaniem słońca, jest jeszcze kilka innych rzeczy, o których powinnaś pamiętać dbając o skórę w czasie ciąży:

  • Pozostań nawodniona. Picie wody jest ważne bez względu na to, w jakiej części życia jesteś. Podczas ciąży będziesz chciała zwiększyć spożycie wody, aby pozostać nawodnioną przez cały dzień.
  • Unikaj zbyt wielu zabiegów na skórę. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas poddać się zabiegom pielęgnacyjnym na twarz lub skórę, ale nie wykonuj zbyt wielu zabiegów chemicznych ani nie próbuj zbyt wielu produktów naraz. Pamiętaj, że w czasie ciąży Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, więc nie chcesz jej przeciążać zbyt dużą ilością produktów i zabiegów.

Ciąża to piękny i transformujący czas w życiu, ale może być również frustrujący i męczący. Ze wszystkimi zmianami, które musisz wprowadzić i dziwnymi nowymi objawami, z którymi musisz sobie radzić


Popularne

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży - Kozmetika Afrodita